LIEČIVÁ SILA ČAJOV

Naša bezplatná internetová poradňa je určená pre všetkých, ktorí veria sile prírody a potrebujú radu na svoje zdravotné ťažkosti.

 Prostredníctvom nižšie uvedeného formuláru nám pošli popis svojich zdravotných ťažkostí, na ktoré ti v odpovedi poradíme bylinkové čaje, zábaly, či kúpele. Odpoveď nájdeš na tejto stránke.

O ČAJI 

Čaj je po vode druhým najrozšírenejším nápojom. Okrem príslušníkov niektorých domorodých kmeňov, nie je snáď na svete človek, ktorý by aspoň raz v živote tento nápoj neochutnal. Čaj je označovaný ako smaragd medzi nápojmi a bolo už o ňom napísaných veľa kníh, štúdií a prednesených nespočetné množstvo prednášok.

Už stáročia je známy priaznivý vplyv čaju na ľudský organizmus. Čaj má povzbudzujúce účinky, pomáha proti únave, podporuje mozgovú činnosť, obsahuje cenné minerálne látky ako draslík, horčík, hliník, vápnik, zinok, železo, fosfor, fluor, sodík i mangán. Okrem toho je zdrojom vitamínu C a E, ktoré majú antioxidačné účinky. 

Klasický čaj sa pripravuje z listov čajovníka. Pre pestovanie sú najdôležitejšie čajovník čínsky a čajovník ásamsky, ktoré sa pestujú na rozsiahlych čajových plantážach. Zbierajú sa ich vrcholové časti – takzvané fleše, ktoré sa zrolujú, narežú na jemné úkrojky a po fermentácii a usušení sa z nich pripravuje ČIERNY ČAJ, ktorý je v Číne tiež nazývaný ako červený čaj.

Príprava čierneho čaju je jednoduchá. Čierny čaj nikdy nevaríme, len ho sparíme práve vriacou vodou. Na sparenie čaju by sa mala používať zvláštna porcelánová alebo sklenená nádoba, ktorú nepoužívame na nijaký iný účel. Čaj necháme luhovať podľa toho, aký nápoj chceme získať. Pri krátkom luhovaní (1 – 2,5 minúty) bude mať čierny čaj povzbudzujúce účinky, pretože sa uvoľní len kofein povzbudzujúci nervovú sústavu. Pri dlhšom luhovaní (2,5 – 5 minút) sa uvoľní tanin, ktorý brzdí účinok kofeinu.

Pred podávaním čaj v kanvici premiešame a akonáhle sa lístky usadia, začneme ho nalievať do šálok. Hotový čaj už zásadne neprihrievame!

V prípade, že sa fleš nefermentizuje, získava sa zmes čajových lístkov na prípravu ZELENÉHO ČAJU, ktorý má v porovnaní s čiernym čajom jemnejšiu chuť, má však silnejšie povzbudzujúce účinky. Pôsobí proti zubnému kazu, znižuje hladinu nežiadúceho cholesterolu, prispieva k ochrane organizmu pred zhubnými nádormi a má 6x silnejšíe antioxidačné účinky ako čierny čaj a pomáha tak predchádzať rôznym civilizačným chorobám.

Za najlepší čínsky zelený čaj je považovaný „čaj z dračej studne“ (Lung-ťing, Lung Ching, Long Jing). V starej Číne bol drak zobrazovaný uprostred vody a symbolizoval princíp Jin a voda naopak Jang.

Medzi najbežnejšie ponúkané japonské zelené čaje patrí čaj Sencha (Senča).

Príprava zeleného čaju je odlišná od prípravy čierneho čaju. Vriacu vody necháme totiž chvíľku odpočinúť, aby teplota vody poklesla. Platí tu jednoduchá pomôcka, že počkáme necelú minútu po bode varu, aby voda dosiahla približne 90 stupňov a až potom zelený čaj zalejeme. Odborníci tvrdia, že pri japonskom zelenom čaji by sa malo čakať dokonca 3 až 4 minúty, aby bola teplota vody 60 – 70 stupňov.

Kanvicu zakryjeme a čaj necháme luhovať o niečo dlhšie ako čierny čaj. Naviac použité lístky zeleného čaju môžeme zaliať dokonca tri krát. Najlepšiu chuť máva druhý výluh.

Ďalším druhom čaju je ŽLTOZELENÝ ČAJ. Je to polofermetovaný čaj a je známy pod označením oolong. Vyniká intenzívnou vôňou a sviežou chuťou. Jeho farba býva nazelenalá, niekedy aj žltá, najkvalitnejšie druhy sa však vyznačujú medeným odtieňom.

Na prípravu polofermetovaných čajov používame vodu s teplotou 80 – 90 stupňov.

Zo sušených nerozvinutých pupeňov, ochmýrených vrcholovými flešami sa vyrába BIELY ČAJ. Spravidla sa používa v malom množstve na ochutenie čiernych čajov, dostať ho však aj ako samostatný druh čaju. Upokojuje a navracia pohodu mysle, prospieva srdcu a účinkuje aj proti škodlivým baktériám a vírusom.

Zaujímavým druhom tmavého čaju je čaj PU-ERH, ktorý prechádza dvojitou fermentáciou a má výrazné liečivé účinky pri ochoreniach tráviaceho traktu, dýchacích problémoch a podporuje odkašliavanie. Typickým znakom sú pomerne veľké lístky a zemitá vôňa. Podľa dávnej čínskej tradície je tento čaj univerzálnym liekom, ktorý nielen lieči a dodáva energiu oslabenému organizmu, ale aj predlžuje život.

Okrem klasického čaju pripraveného z listov čajovníka sú za čaj označované aj výluhy, nálevy, odvary pripravené z rôznych liečivých rastlín. Medzi svetoznáme patria napríklad:

MATÉ, ktorý patril medzi pochúťky juhoamerických indiánov. Jeho základom sú sušené listy stromu cesmíny paraguajskej, má zeleno hnedý odtieň a zvláštnu dymovú vôňu. Pije sa z nádobky vyrobenej z tekvičky pomocou trubičky nazývanej bombilla, ktorá má na jednom konci akoby malé sitko a horúci čaj sa cez ňu srká. Tento čaj má výrazne povzbudzujúce vlastnosti, tlmí únavu, mobilizuje duševné schopnosti, zvyšuje imunitu, spomaľuje starnutie pokožky. Nie je však vhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

Príprava maté je jednoduchá. Čaj sa len sparí práve vriacou vodou podobne ako čierny čaj.

ROOIBOS, ktorý sa pripravuje z listov rastliny Aspalathus linearis rastúcej v horách Južnej Afriky. Je to lahodný bylinný čaj s neobvyklou chuťou, ktorý neobsahuje nijaký kofein, vďaka čomu je veľmi vhodný pre tehotné ženy aj deti. Je zdrojom vitamínu C a stopových prvkov železa, medi, sodíka a draslíka.

Príprava Rooibosu je iná ako pri klasickom čaji. Čajová zmes sa totiž povarí 5 minút a spravidla sa aj sladí, nie je to však nevyhnutné.

 

SKLADOVANIE ČAJU

Čaj veľmi ľahko preberá rôzne pachy z okolia, preto by mal byť uskladnený v uzatvorenej nádobe mimo dosahu svetla, ktoré mení jeho kvalitu k horšiemu. Mal by byť uložený na suchom a chladnom mieste v drevenej alebo kovovej krabičke. Na naberanie by sa mala používať len suchá lyžička, aby čaj nenavlhol. V prípade, že chceme doplniť zásobu čaju ešte pred jeho vyčerpaním, nový čaj by sme mali nasypať do prázdnej krabičky a zvyšok starej zásoby nasypať navrch, aby sa spotreboval, čo najskôr.

 

HISTÓRIA ČAJOVÝCH NÁLEVOVÝCH SÁČKOV

Pri zrode čajových nálevových sáčkov nebola snaha o zjednodušenie prípravy čaju, ani riadenie sa heslom „čas sú peniaze“. Kolískou týchto sáčkov je prekvapujúco Anglicko, kde je tradícia dôkladnej prípravy čaju.

Istý dovozca čaju Thomas Sullivan si spočítal o koľko peňazí prichádza, keď každému obchodníkovi dáva ako vzorku malé balenie sypaného čaju a tak sa v roku 1904 zrodil nápad vyrobiť malé hodvábne sáčky, ktoré by sa zmáčali vo vode. Na výrobu týchto sáčkov boli vyskúšané rôzne materiály napríklad gáza, či celofán, až nakoniec zvíťazil jemný papier. Obchodníci veľmi rýchlo pochopili praktickosť týchto sáčkov a začali ich požadovať vo väčších baleniach. Čaj sa tak rýchlejšie rozšíril aj do reštaurácií a barov a dnes si už málokto vie predstaviť, že by si mal pripravovať čaj iba klasickým zalievaním čajových zmesí.

Čajové sáčky okrem iného umožňujú využiť aj drť, úlomky a prach, ktoré zostávajú pri výrobe listového čaju. Kvalitné sáčkové čaje sa však vyrábajú zámerným rozsekaním čajových listov na drť metódou CTC (crushing-tearing-curling). 

 

ONLINE PORADŇA

Nižšie ponúkame geograficky neobmedzenú online poradňu Liečivé čaje pre všetkých, ktorí veria v silu prírody.

V poradni sa Vám snažíme pomôcť ohľadne Vašich zdravotných problémov. Rady sú poskytované zadarmo. Odporúčané prírodné a čajové kúry nenahrádzajú klasickú lekársku starostlivosť a takisto ako klasická medicína, negarantujú vyliečenie a rovnaký účinok u každého. Zadanie otázky je prejavom Vašej slobodnej vôle, rovnako ako aj Vaše rozhodnutie vyskúšať vyriesiť svoje zdravotné ťažkosti alternatívnou prírodnou cestou. 

Prevádzkovateľ tejto stránky, ako aj poradcovia, nenesie žiadnu zodpovednosť za priebeh a výsledky prírodnej liečby. Takisto nezodpovedá za výroky, vyjadrenia a úroveň príspevkov účastníkov diskusií v poradni.

Odoslaním Vašej otázky zároveň potvrdzujete, že ste si vedomý/á vyššie uvedených faktov a že odpoveď na Vaše ťažkosti dostanete iba pri odoslaní otázky formulárom na konci stránky, nie ako odpoveď na iný príspevok. 

Odoslaním otázky sa zároveň zaznamenáva Vaša IP adresa a nevhodné konanie je porušovaním Pravidiel používania tejto stránky.

Ak takejto forme liečenia neveríte, nestrácajte svoj čas vypisovaním otázky a tiež náš čas na poskytovanie rád, ktorý by sme mohli venovať niekomu, kto skutočne hľadá akúkoľvek cestu a spôsob k uzdraveniu, či aspoň zlepšeniu svojho zdravia a uzdraviť sa CHCE.